Tuesday, 14 April 2020

116. derbi, odbranjeni penal, pa gol za pobedu!

Na današnji dan 2001 godine, odigran je 116. večiti derbi, a domaćin ovog duela je bio naš Partizan. Meč je odigran u okviru 25. kola prvenstva SR Jugoslavije, a situacija na tabeli, deset kola pre kraja sezone je bila takva, da je samo pobeda ostavljala crno-bele u borbi za šampionsku titulu, s obzirom na minus od 3 bodu, u odnosu na C.zvezdu, u tom trenutku. Prvi derbi te sezone, odigran je 7. marta, a u pitanju je ponovljeni meč, zbog prekida koji je usledio na utakmici igranoj 14. oktobra, kada su igrači Partizana brutalno napadnuti, u pokušaju bekstva u tunel, nakon upada na teren publike sa severa. I ako je taj meč trebao i po pravilima, morao, da bude registrovan službenim rezultatom, ipak nije. C.zvezda je slavila 2:0, da i to pomenemo.

Meč je protekao u početnim ispitivanjima snagama, a Partizan dolazi u prednost, sredinom prvog dela. Posle kornera, koji je izveo Vlada Ivić, lopta je izbijena, ponovo se vratila do naše osamnestice, koji centrira, a posle gužve u 16 metara C.zvezde, najsnalažljiviji je bio Saša Ilić, koji je savladao Kocića, igrao se 22 minut.

Crvena zvezda je potom uzvratila, prvo je Drulić pogodio stativu u 30 minutu, da bi isti igrač, posle slobodnog udarca, iskosa sa leve strane, u samom finišu prvog dela, poravnao rezultat na 1:1. Pred kraj prvog poluvremena, isključen je trener gostiju Slavoljub Muslin, koji je nekoliko puta, pre toga, ulazio na teren i verbalno se obračunavao sa sudijom Delevićem.

Igrao se 50 minut meča, kada je Pjanović obišao Radakovića, pao, a sudija Delević pokazao na belu tačku. Loptu je uzeo Branko Bošković, šutirao, ali je silno motivisani Radaković odbranio, za erupciju oduševljenja među Grobarima. Na krilima te situacije, samo osam minuta kasnije, posle dubinske lopte Bajića, a nakon neuspele ofsajd zamke fudbalera C.zvezde, lopta dolazi do Ivice Ilieva, koji matira Kocića i donosi ogromno slavlje na stadionu Partizana. Do kraja utakmice, rezultat se nije menjao i crno-beli su upisali trijumf, pred finale kupa, protiv istog protivnika.

Treba se podsetiti i druge pobede toga dana, koju su izvojevali Grobari, na platou i ulici ispod Juga!