18/04/2020

Pastor Taribo Vest? Da, dobro ste pročitali! Od fudbala do svoje crkve!
Sećamo li se Taribo Vesta? Pitanje koje nije na mestu, pogotovo za navijače Partizana, koji i danas, na pominjanje imena nigerijca, nabace osmeh na lice i ako se u našem klubu zadržao samo godinu dana.

Taribo je rođen u gradu Bugumi, u Nigeriji 1974 godine, ali ovaj podatak treba uzeti sa dozom rezerve, pogoto što ga je tokom cele karijere pratila priča da je znatno stariji, nego što mu piše u dokumentima, kao i još nekoliko igrača iz njegove generacije. U evropu stiže 1993 godine i postaje član Oksera, koji je tih godina i kasnije, izbacivao brojne odlične fudbalere. 1997 godine prelazi u Inter i za dve sezone, pruža odlične partije u dresu neroazura, kao i u dresu reprezentacije Nigerije, sa kojom je nastupao na svetskom prvenstvu u Francuskoj 1998 godine, a treba se podsetiti i njegove zlatne medalje na olimpijadi 1996 godine, u dresu nacionalnog tima.


Posle dve sezone u Interu, prelazi u tim gradskog rivala, Milana, ali tamo beleži samo četiri nastupa, a oni ga pozajmljuju Derbi Kauntiju. Tokom sezone 2001-02 bio je član nemačkog Kajzerslauterna, za koga beleži 10 nastupa i na kraju te sezone se rastaje sa njima. Posle mundijala 2002 godine, kada je bio član nacionalnog tima, nije uspeo da prođe probu u Mančester Sitiju, navodno zbog fizičke nespremnosti.

U januaru 2003 godine, posle dolaska Lotara Mateusa u Partizan, pravo niotkuda, dolazi i Taribo Vest, na veliko iznenađenje, ali i oduševljenje navijača Partizana. Pamtim njegov derbi u Humskoj 1, bilo je to drugo kolo prolećnog dela sezone, gostovao nam je Radnički iz Obrenovca, pobedili smo 4:2, a na tribinama je bilo oko 10,000 gledalaca, koji su došli da pozdrave Tariba, ali i Mateusa.

U leto 2003 godine, Partizan je u punom jeku spremao za napad na ligu šampiona, a nigerijac je imao zaista ogroman učinak u tom uspehu. Ostaće zapamćeni njegovi dueli, sa najboljim strelcem u istoriji premijer lige, Alanom Širerom, pogotovo kada je u revanšu, dobio lakat u glavu, bukvalno u prvom minutu meča, kao upozorenje. Nekoliko igrača iz te ekipe Partizana, svedočilo je da je upravo Vest, bio bukvalno glavni motivator pred taj čuveni meč, kada je ubedio ostatak ekipe da je plasman dalje moguć. Pred izlazak na teren Sent Džejms Parka, Lotar je izašao iz svlačionice, a Taribo održao govor, da su mu bogovi rekli da večeras pobeđujemo, uz viku i udaranje o sto, kako pričaju pojedini igrači. Partizan je tada ostvario plasman u ligu šampiona, a Vest je igrao odlično u grupnoj fazi, gde su nas bukvalno detalji delili, da prizimimo u evropi.Taribo se zadržao u crno-belom taboru do kraja jesenjeg dela 2003-04, kada je raskinuo ugovor sa klubom. Za naš klub je ujupno zabeležio 32 nastupa i postigao 2 gola. Kao podatak, treba istaći da je posle Partizana odigrao još samo nekoliko mečeva i to za engleski Plimut, pre nego što je definitivno rešio da završi igračku karijeru.

Pre nekoliko godina, stigla je vest da se Taribo, kao potpuno neverovatn lik, kakav je uvek i bio, posvetio nekom vrstom propovedanja i da je u Nigeriji, u gradu Lagosu, osnovao crkvu. Traženjem po internetu, brzo pronalazim da je u toj misiji i dalje aktivan i to vrlo, tako da ima nastupe po celoj državi, čak i po još nekim afričkim zemljama. Danas izgleda prilično drugačije, nego tokom karijere, nema prepoznatiljivih kikica, ali i dalje to je ista faca. Postao je i veliki borac protiv korupcije u fudbalu, u Nigeriji i u tamošnjem društvu. Želimo mu puno uspeha na ovom polju!

Pastor Taribo West (getty images)