17/04/2020

Vreme Duletovih čuda: Kada je pao CSKA u Moskvi!

U košarkaškoj evroligi za sezonu 2008-09, žreb je našeg šampiona smestio u grupu D, sa vrlo jakim protivnicima, kao što su CSKA, Real Madrid, Efes Pilsen, Armani i Panionios. U to vreme, kada je evroliga zaista bila u svom punom sjajnu, organizacija takmičenja je bila takva, da je jedno od prva četiri mesta vodilo dalje, u top 16 fazu.

Takmičenje smo otvorili porazom u Istanbulu, u neizvesnoj završnici, bolji je bio Efes rezultatom 61:60. Potom su usledile dve pobede u hali Pionir, konačno je savladan Real, a potom, u neverovatnom meču, posle minusa od 23 poena i Armani. Usledila su dva poraza, od Panioniosa u Atini i od CSKA u Beogradu sa 62:63, u tom trenutku, drugi poraz od jednog poena, u samo pet mečeva. Na početku drugog kruga grupe, savldali smo Efes u Pioniru, a potom gubimo od Reala u Madridu, pogađate, ponovo sa jednim poenom razlike, a posebno se pamti sjajna partija Uroša Tripkovića, koji je pogodio 6 trojki. Posle poraza u Milanu, dolazimo do pozicije da moramo da savladamo Panionios, koji je počišćen za Badnje veče, sa 23 razlike i da pred poslednje kolo i put u Moskvu, čekamo i nadamo se plasmanu u narednu fazu.

Pred mečeve poslednjeg kola, Partizan, Efes i Armani su imali skor po 4-5, sa tim što je jedna od tri ekipe, morala da bude eliminisana. Nas je očekivalo gostovanje prvoplasiranim moskovljanima, Efesu gostovanje u Madridu, a Armanija gostovanje otpisanom Panioniosu. Meč u Moskvi je počeo jako dobrom igrom naših košarkaša, koji su bili odlučni da, na nama jako teškom terenu, pobedom reše sami svoju sudbinu. U sedmom minutu smo imali plus osam, dok je u drugoj četvrtini CSKA imao nekoliko puta prednost do tri poena, ali se na poluvreme otišlo sa rezultatom 29:30. Treća četvrtina je počela igrom poen, za poen, ali domaćin u jednom trenutku uspeva da ode na 45:37, ali se naši vraćaju i pred poslednji deo igre, ulazimo samo sa minusom od dva poena. Fantastičnom odbranom, koja je bila zaštitine znak Duletove ekipe, uspevamo da povedemo sa plus 6, sedam minuta pre kraja, potom opet gubimo u jednom trenutku, ali u poslednja dva minuta ulazimo sa plus pet, koje uspevamo da sačuvamo u penal završnici i da slavimo veliku pobedu sa 63:66. Grupu smo završili na četvrtom mestu, sa skorom 5-5, a u top 16 fazi protivnici su nam bili Panatenaikos, Unikaha i Lotomatika, a u četvrt finalu, opet CSKA...

Najefikasniji u našoj ekipi bili su Milenko Tepić sa 13 poena, 8 skokova i 4 asistencije, Aleksandar Rašić je imao 13 poena i 5 asistencija, Stefon Lazme 11 poena i 6 skokova, a sjajni Slavko Vraneš 6 poena i 11 skokova. Podsetićemo na samo neka imena ekipe CSKA, Holden, Lorbek, Šiškauskas, Lengdon, Hrijapa, Planinić..., a na klupi je bio čuveni Etore Mesina.